Kryzys na granicy z Białorusią. Komunikaty w kilku językach
Straż Graniczna przekazała najnowszy raport o sytuacji na granicy z Białorusią. Jak poinformowali mundurowi, we wtorek 17 stycznia do Polski próbowało w sposób nielegalny przedostać się 44 cudzoziemców. Byli wśród nich m.in. obywatele Sudanu. Zatrzymano trzy osoby za pomocnictwo: dwóch obywateli Ukrainy (którzy przewozili czterech obywateli Afganistanu i obywatela Iranu) oraz obywatelkę Białorusi (przewoziła dwóch obywateli Jemenu, obywatela Syrii i Egiptu). Dzień wcześniej Straż Graniczna odnotowała 68 prób sforsowania polskiej granicy.
Kryzys na granicy z Białorusią. Komunikaty w kilku językach
Pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP opublikował na Twitterze komunikaty w kilku językach (m.in. polskim, rosyjskim i angielskim), których przesłanie jest jednoznaczne: rząd podjął działania na rzecz wzmocnienia ochrony polskiej granicy, a jej nielegalne przekroczenie jest bardzo utrudnione.
„W 2022 roku Polska zakończyła budowę fizycznej bariery ochronnej na granicy z Białorusią. Obecnie trwa montowanie ost. odcinków perymetrii. Nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemal niemożliwe. Polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie” – napisał Stanisław Żaryn.
Ruch na przejściach granicznych z Ukrainą
Pogranicznicy podsumowali także sytuację na granicy z Ukrainą. Wczoraj funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 22,2 tys. osób (od 24 lutego 2022 roku – ponad 9,2 mln osób), a na kierunku z Polski do Ukrainy odprawiono również 22,2 tys. osób (od 24 lutego ponad 7,4 mln osób).